Co je metoda TABATA a proč je při hubnutí tak oblíbená?

Snažíte se zhubnout a hledáte všemožné způsoby a finty, které by vám na této mnohdy dlouhé cestě pomohly? Určitě jste slyšeli i o tabatě, ale možná patříte k těm, které vlastně ani neví, co si pod tímto termínem vlastně představit.

Tabata je druh intervalového tréninku, který si v mnoha cvičebních metodách získal svojí velkou oblibu. Můžeme se s ním setkávat na populárních lekcích Cross cvičení, Intervalových tréninků, Crossfitových tréninků a klidně i kterýchkoliv jiných pohybových hodin. Patří mezi nejdynamičtější a nejzábavnější cvičení pro všechny věkové i výkonnostní kategorie.

Tabata jako typ HIIT

HIIT je zkratka anglického výrazu „High intensity interval training“, což je v překladu „intervalový trénink o vysoké intenzitě“. Trochu děsivý název za sebou skrývá velice zábavné cvičení.

Základem tabaty jsou intervaly cvičení, kterých je většinou osm. Intervaly, kdy pracujete se svým tělem, se střídají s intervaly, během kterých máte čas si odpočinout. Tabata tak může být opravdovým zpestřením každého tréninku.

V čem tkví a jaký má užitek?

Intervalový trénink o vysoké intenzitě už sám o sobě vypovídá o zatížení během tréninku. Ve fázích, kdy potřebujete naplno opakovat určený cvik anebo úkon, vždy vystřelíte svojí tepovou frekvenci do vysokých čísel. Pak máte naopak časový úsek, kdy máte prostor pro regeneraci a nabrání nového dechu.

Užitek tabaty je opravdu široký. Mimo zlepšení kardiovaskulárního oběhu především skvěle pracuje se správnou tepovou frekvencí pro kvalitní pálení tukových zásob. To se vždy zcela pochopitelně orientuje zároveň podle obsahu cviků, které do tabaty zařadíte.

Fantazii se meze nekladou!

Tabata prorazila do světa fitness právě díky tréninkovému směru Crossfit. Povětšinou je tabata doprovázena hudebním podkladem o délce kolem čtyř minut. Samotná intenzita hudby napovídá kdy cvičit a kdy odpočívat.

Navíc je součástí hudebního podkladu i hlasový odpočet, který upozorní na oba možné intervaly. Do těchto čtyř minut práce se vejde většinou 8 intervalů po dvaceti sekundách práce a 10 sekundách odpočinku.

Fantazii se meze se nekladou, především co se obsahu tabaty týče. Tabata je opravdu univerzálním cvičením a tak do ní lze začlenit různé způsoby práce se svým tělem i s cvičebními pomůckami.

Nejkvalitnějšími cviky s vlastním tělem jsou dřepy, kliky, výpady, leh-sedy a různé pohybové variace jako panák, stínování lyžování či bruslení. Často jsou prvky ztížené například výskoky či rychlostí opakování v daném intervalu.

Oblíbené pomůcky při intervalovém cvičení jsou švihadla i různé medicinbaly a zátěž. Velice populární se stalo cvičení s kettlebely a to především pro dámy, kterým umocňuje význam cvičení prodloužením doby, při níž se spalují tukové zásoby.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.