Dá se zhubnout s pomocí čaje? Ano, chce to ale dobře vybírat!

Konzumace čajů je už odedávna oblíbeným společenským rituálem i součástí kultury. Kvalitní čajové lístky lákají především svojí vůní a unikátní chutí teplého nápoje.

Ale mimo požitku při posezení s přáteli nám dokážou přinést i mnoho užitků pro náš organismus. A že by čaje dokonce měly podporovat trávení a hubnutí? I to je vše pravda, ale ne každý čaj je kvalitní!

Podle čeho tedy vybírat čaje, díky kterým podpoříte svou snahu zbavit se přebytečných kilogramů? Poradíme vám v dnešním článku!

Čaj jako léčivo a kvalitní zdroj živin

Kvalitní čaj dokáže mnohem více, než uspokojit chuťové pohárky a zlepšit náladu v partě. Většina typů zeleného čaje například při testech dokázala, že funguje v těle jako jeden z nejlepší antioxidantů.

Zároveň má pro náš organismus silně protizánětlivý účinek a dokonce i podporuje organismus v boji proti riziku rakoviny. Další výhodou, kterou nelze čaji upřít, je jeho příznivý vliv na lidský nervový systém a samotnou mozkovou činnost. Obsahuje totiž mnohé stimulanty pozitivně ovlivňující stav lidské nálady a mysli.

Krátká tour kvalitními čaji

Denně kupované pytlíkové čaje nejmenovaných značek nemusí být vždycky zlem a nekvalitním zdrojem výše zmíněných benefitů, ale bohužel často to tak bývá.

Začali bychom nejznámějším ryzím čajem. Zelený čaj je produkt stejně pojmenované přízemní rostoucí byliny. Poprvé jsme se o něm dozvěděli z oblasti orientu a Číny. Aktuálně jsou Čína a okolní země společně s několika zeměmi jižní Ameriky největšími dodavateli kvalitního čaje už od jeho popularizace.

Zelený čaj značí nejméně upravovanou variantu produktu z této rostliny. Odborně řečeno prošel minimální oxidací a do určité doby po jeho utrhnutí a zpracování si drží většinu svých kvalitních živin a také vysoký obsah stimulantu kofeinu.

Ze zeleného čaje se pak vyrábí nespočet dalších variant, z nichž je nejznámější bezesporu černý čaj. Ten prošel cílenou a dlouhou oxidací, při které přišel o velký počet původních živin. Naopak získal charakteristickou barvu vylouhovaného nápoje, charakteristické aroma a příchuť a především došlo i ke zvýšení obsahu kofeinu.

Jak mohou čaje pomoci se zažíváním?

Jak již bylo zmíněno o pár řádků výše, čaje obsahují velký počet specifických stopových prvků. Ty stačí do našeho těla dopravit i ve velmi malém množství, aby dokázaly s organismem naprosté divy.

Většina nejpopulárnějších čajů jako zelený, bílý i černý fungují především ke stimulaci organismu a zároveň fungují jako účinná prevence proti usazování cholesterolu v krvi.

Další specifické typy čajů jako Rooibos, Pu-ehr či Lapacho pak mívají své vlastní funkce. Rooibos například silně podporuje protizánětlivé procesy v těle a tak je i účinným léčivem.

Lapacho oproti tomu pomáhá při správné funkci jater a ledvin. Čajů i jejich benefitů je opravdu mnoho a tak věříme, že si každá z vás najde svůj oblíbený čaj, který bude pít nejen s užitkem, ale také s chutí.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.