Fenomén ve stravování aneb superpotraviny

Potraviny se jsou rozdělovány do několika kategorií. Jednou z nich je i pojem superpotraviny, který svým způsobem fascinuje celý svět. Strávníci si ve většině případů nedokážou vysvětlit, co se pod tímto pojmem skrývá. Kromě potravin se do více skupin řadí také zastánci neboli odborníci a kritici. Pokud stále nevíte, co pojem superpotravina znamená, v následujících odstavcích vám tuto kategorii přiblížíme, a to včetně několika příkladů. Následně budete vědět, jaké potraviny do této skupiny patří a jaké naopak ne.

Fenomén ve stravování aneb superpotraviny

V předchozím odstavci jsme vám mírně naznačili, že se potraviny dělí do několika skupin. Jednou z nich jsou tzv. superpotraviny. Právě tato skupina má ve světě své oblíbence a kritiky. Zatímco jedná skupina těmto potravinám věří, ta druhá se snaží ji vyvrátit. Podle nich totiž pojem, jako superpotravina neexistuje. I přes to, že jsou tyto potraviny bohatší na živiny než ostatní. Kvůli vyšší hodnotě živit se potravinám přezdívá superpotraviny. Kritici ovšem tento pojem nazývají jako marketingový tah. Jinými slovy to jsou klasické potraviny.

Svým způsobem každá potravina s nějakou hodnotou vyčnívá. Ať už je to jakkoliv, dejme tomu, že superpotravinám věřit budete. Už jen fakt, že obsahují vyšší množství živin stojí za důležitou zmínku. Živiny jsou pro naše tělo bezpochyby velice podstatnou složkou. My vám v následujících odstavcích uvedeme i několik příkladů superpotravin. Jestli je zařadíte do svého jídelníčku či nikoliv už bude poté záviset na vás. Pokud ale dbáte na to, co jíte, pak by se tyto tzv. superpotraviny měly ve vašem jídelníčku nacházet. Kromě velkého množství živin mají i vysoký obsah vitamínů.

Superpotraviny s vyšším obsahem zdravých látek

Co mohou obsahovat superpotraviny?

V tuto chvíli víte, že superpotraviny obsahují větší množství živin. Pod touto kategorií si můžete představit prakticky cokoliv. Pokusíme se vám to tedy přiblížit. Superpotraviny mají v sobě vyšší obsah potřebných látek pro naše tělo. K nim patří především živiny, vitamíny, vlákniny, minerální látky a omega-3 mastné kyseliny. Každá z těchto živin má svůj úkol. Záležet bude i na vašem zaměření. Jen kategorie vitamínů obsahuje několik druhů, přičemž každý z nich se zaměřuje na jinou specifikaci. Vy, jakožto strávník si tedy musíte zjistit, jaký vitamín či jiná složka vám v těle chybí.

Teprve poté se budete moct zaměřit na určité druhy superpotravin, které zařadíte následně do svého jídelníčku. Pochopitelně není správné jíst tuto potraviny po celý den. Strava by měla být pestrá a vyvážená. V praxi to znamená, že je správné ji střídat, aby vaše tělo dostalo i jiné potřebné látky. Pokud se totiž zaměříte pouze na ty chybějící, snadno přijdete o ty, které jste v těle doposud měly. Pojďme teď přejít k samotným potravinám. Nedokážete si představit seznam těchto potravin? Stále vám vrtá v hlavě, jaké potraviny by se na seznamu mohly nacházet? Už nemusí, rádi vám je představíme.

Jaké potraviny do této kategorie mohou patřit?

Na seznamu potravin nesmí v žádném případě chybět semínka a oříšky. Obě tyto potraviny se doporučují v jídelníčku mít. Na druhou stranu byste je neměly konzumovat denně. To se týká převážně oříšku. Jestliže je zařadíte alespoň jednou, maximálně dvakrát za týden do svého jídelníčku, nic tím rozhodně nezkazíte. Kromě výše uvedených potravin zde patří i ovoce, a to konkrétně banány, kiwi nebo borůvky. Rádi byste doplnili omega-3 mastné kyseliny? Pak se jednoduše řečeno zaměřte na ryby.

I ryby jsou nezbytnou potravinou ve vašem jídelníčku a podobně, jako oříšky by se měly do jídelníčku zařadit. Na závěr je dobré zmínit i špenát. Určitě znáte pohádku o pepku námořníkovi, který po konzumaci špenátu získal obrovskou sílu. Špenáte totiž obsahuje velké množství všech potřebných živin, o kterých jsme se zmiňovali v předchozích odstavcích. Superpotravin je celá řada. Na našem seznamu se nachází opravdu pár procent těch, které stojí za to zařadit do svého jídelníčku.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.