Jak zhubnout nechtěná kila pomocí plavání?

Plavání je velice oblíbená rekreační aktivita, zároveň skvělý doplněk i samotná náplň sportovního tréninku.

Plavání může působit jako regenerační složka pro uvolnění po tréninku, nebo i samotný trénink. Má však ohromný nespočet výhod pro každého a je jedním z nejméně invazivních pohybů šetrných k našemu pohybovému ústrojí.

Napadlo by vás, že s pomocí plavání můžete i zhubnout? Samozřejmě to lze! Pojďte si o tom společně s námi přečíst něco více!

Plavání je vhodné pro všechny

Spousta lidí řeší nepříjemné začátky hubnutí, kdy postrádají nejen fyzickou kondici, ale i chuť na sobě pravidelně pracovat. Není divu, když po celém dni v práci ještě máte pokračovat v aktivitě po zbytek dne.

Plavání je v tomhle ohledu naprosto odlišné. Lze na něj jít s rodinou i přáteli a i plavání v rekreačním tempu je pro tělo kvalitní pohyb vedoucí k úbytku nechtěných kil.

Navíc i pro lidi, kteří začínají s odbouráváním obezity, prospívá jako druh cvičení, při kterém není přetěžovaný pohybový aparát a minimalizuje se bolest i šance na zranění.

Nezapomínejte dýchat, držte tempo

Nejčastější chyba u plavců začátečníků je pochopitelně špatné dýchání. Buď lidé dýchají příliš málo anebo naopak až moc horečnatě a dýchání tak ztrácí svůj pravý význam.

Že špatně dýcháte, poznáte podle zamodralých rtů, kde ve vodě dochází k rychlému odkrvování. Je proto vhodné plavat v začátcích s někým, kdo na to dokáže upozornit. Zároveň je zcela zásadní chybou se snažit dýchat stylem nádech, tempo, nádech, tempo a tak dál až do nekonečna.

Propadáte tak do stavu zvaného „hyperbreathing“, se kterým se perou například vytrvalostní běžci. Sice dýcháte, dýcháte hodně, ale tak moc se snažíte uspěchat cirkulaci vzduchu, až ho v tělo v dané rychlosti nebude stíhat využívat a zásobovat jím tělo.

Tepová frekvence a pauzy

Jako u všech druhů cvičení se snažte držet v aerobní tepové frekvenci. Tu poznáte především tak, že nemáte pocit velkého zadýchání a jste schopní si při mnohých aktivitách i plynule povídat.

Pochopitelně ve vodě bychom tento test nedoporučovali, ale samotný fyzický pocit z aktivity vždy nejlépe napoví, zdali jste v mezích, kde chcete být.

Prospěšnost plavání navíc mimo všeho zmíněného tkví v komplexnosti cvičení. Tělo nadnášené vodou je nucené používat stabilizační systém jádra (střed těla) k držení v horizontální poloze, ruce pracují proti tlaku vody v tempu a to stejné často dělají i nohy.

Jedná se tak o komplexní cvičení, které přináší užitek celému tělo a zapojuje ohromný počet svalů. I proto je tak kaloricky i dechově náročným. Oproti jiným mnohým cvičením s tímto efektem je velice příjemné.

Nebojte se tak po pár rovinkách dát pauzu, vydýchat se a nechat svoje tělo odpočinout. Ze začátku klidně i po každé rovince. Pamatujte, že je lepší držet trénink v mezích odpočinku a zábavy, než se zbytečně ničit a znechucovat si tak cestu k vysněné postavě.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.