Luštěniny jsou váš přítel. Proč je konzumovat a které jsou nejvhodnější?

Jednou ze zcela základních chyb při většině pokusů o hubnutí je hladovění, nebo jednosměrně orientovaný jídelníček. V nespočtu diet je radou nad zlato jíst pestře a nepřejídat se. Jednou ze surovin, které vám mohou dodat spoustu živin a kvalitní efekt pro vaše hubnoucí snahy, jsou právě mnohé luštěniny.

Proč jsou luštěniny během hubnutí důležité a proč byste se jim neměli vyhýbat? Na tuhle otázku i mnohé další vám odpovíme v následujících řádcích!

Velice kvalitní obsah mnoha živin

Luštěnin je celý nespočet. Od hrášku, přes fazole až po čočku a další spoustu z nich. Ty uvedené jsou i v našem prostředí velice oblíbené především pro svoji chuť a jednoduchou úpravu.

Luštěniny nabízí našemu organismu velké spektrum různorodých makroživin i mikroživin. Tedy základních stavebních kamenů výživy jako bílkoviny, tuky, sacharidy a zároveň stopových prvků, vitamínů a další živin v minimálním množství, které drží běh našeho těla v maximální efektivitě.

Luštěniny jsou navíc velice důležitým a obsáhlým zdrojem bílkovin pro ty, kteří maso z jakéhokoliv důvodu odmítají konzumovat.

Kvalitní pocit nasycení

Snad každou z nás už určitě minula některá z hlášek ve smyslu „Uchází jako po čočce“. To je zcela pravda. Luštěniny vedle již zmíněných obsahů mají také vysoký podíl vlákniny. Vláknina je zcela zásadní pro kvalitní běh našeho trávení.

Pokud je jí málo, tak se trávení stává pomalým, neefektivním a v mnoha ohledech může i kolabovat. Naopak spousta vlákniny nám dovede trávení nakopnout mnohem více, než bychom chtěli a donutit nás k delšímu posezení.

Ideální obsah vlákniny pak náš metabolismus učiní nejen efektivnějším, ale především svým efektem „bobtnání“ v zažívacím traktu odstraňuje onen falešný pocit hladu, který občas všichni míváme.

Vedle samotné vlákniny navíc obsahují celou škálu vitamínu B. Ty se v našem těle starají do velké míry o stav vlasů, zubů, nehtů a především pro efektivitu a zdraví našeho trávení.

Konzumace a úprava luštěnin

Některé druhy luštěnin jsou vhodné i ke konzumaci začerstva. Jedním z těchto druhů je především klasický zelený hrášek. Ten se pro spoustu nadšenců stal největším zpestřením jarního období, kdy na pulty obchodů přichází celé zástupy čerstvého hrášku.

Tím se dá součet nejkvalitnějších luštěnin, které jsou u nás pravidelně a hojně používané, utnout. Hned další velice populární luštěninou je čočka.

Ta už je k dostání v mnoha barevných odrůdách, které se odlišují i rozdílným počtem stopových prvků. Mezi nejoblíbenější v dietě pak patří především čočka červená s menším rizikem plynatosti, ale kvalitním zasycením a chutí.

Následované jsou fazolemi. Ty mají výhodu především v tom, že je mnohdy nemusíte upravovat a v mnoha variantách jsou připraveny ke konzumaci již při koupi. Mezi méně používané, ale stále populární, patří například i cizrna anebo sójové boby.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.