Nastartujte správné hubnutí s ohledem na typ postavy

Hubnutí je pro někoho legrace a pro někoho učiněná katastrofa. Rychlost hubnutí a nabírání svalové či tukové hmoty ovlivňuje celá řada faktorů, jako jsou genetické předpoklady, věk a kondice či pohlaví.

Právě genetické předpoklady budou dnešním tématem, nýbrž nám propůjčují parametry, se kterými je třeba správně nakládat. Dnes si přiblížíme postavu ve třech možnostech: ektomorf, mezomorf a endomorf. Tyto výrazy rovněž můžeme potkat jako „somatotypy“.

Ektomorf se na hubnutí příliš nenadře

Ektomorf je forma postavy, která se vyznačuje především vyšší postavou, která bývá šlachovitá a hubená. Tito lidé většinou mají velice rychlý metabolismus, který si poradí se spoustou energie a přibírání svalové či tukové hmoty je pro ně mnohem obtížnější, než pro ostatní. Proto většinou řeší úplný opak než redukce, snaží se především nabrat váhu navíc.

Mezomorfovi stačí základní kritéria

Mezomorf je typ postavy stojící na rozhraní ektomorfa a endormorfa. Jedná se velice zkráceně o člověka, který má postavu a metabolismus nastavený vyrovnaně. Pokud mezomorf zvýší svůj příjem nad výdej, tak přibírá postupně svalovou i tukovou hmotu.

Tu ale dokáže bez jakéhokoliv problému stejně rychle sundávat váhu. Nemá tak nijak výraznou postavu, a pokud přibírá, tak přibírá celoplošně, aniž by tuk měl snahu k ukládání do specifických oblastí.

Je potřeba pochopitelně změnit stravovací návyky a udržovat vyrovnaný či deficitní příjem energie. Ideální volbou na hubnutí pro tento typ je jak silový, tak i kardio trénink.

V obou případech se musí jednat o pohyb v aerobní zóně – neboli v zóně, kde tělo spaluje pomocí kyslíku. Tu poznáme podle tepové frekvence kolem 60 – 70 procent vaší maximální tepové frekvence. Pro mezomorfa bude rozhodně složitější zmenšit své tukové zásoby, než pro ektomorfa. Rovněž získání svalové hmoty bude obtížnější, než pro endomorfa.

Endomorf a složitá cesta k hubnutí

Endomorf je třetí a nejproblematičtější varianta somatotypu. Bez jakékoliv nadsázky se jedná o lidi, kteří jsou jednoduše zavalití s výraznými partiemi. Neznamená to zákonně, že daný člověk musí být doslova „tlustý“.

Endomorfové obecně mají největší dispozice pro ukládání tukové hmoty i budování svalové hmoty. Většinou je pro ně mnohem jednodušší nahradit tukovou hmotu obsahem svalové, namísto hubnutí postavy k ideálů mezomorfů.

Pro endomorfa je cesta složitější a je tak potřeba dávat mnohem výraznější pozor na kompletní životosprávu. Ve stravě je zcela nevyhnutelný příjmový deficit. Ten by se měl pohybovat přibližně kolem pěti až deseti procent pod příjem.

Pro některé je i tento deficit nepříjemný v pramenící únavě a jiní zvládnou i mnohem výraznější. Opět se jedná o individuální potřeby. Endomorf má mnohem příjemnější cestu k vysněné postavě skrze silový trénink, pro který mívá silné dispozice.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.