Opravdu je pečivo při hubnutí zakázáno?

„Pokud chceš někdy ten zadek sundat, tak přestaň jíst pečivo!“ říká vám to něco? Kdo by to už někdy neslyšel. Pečivo je jedna ze surovin ověnčených největší mystifikací a rozčarováním v ohledu diet.

Život bez pečiva si už většina lidí neumí představit. Základní otázka je, zdali si dám rohlík s… něčím. Je však pečivo při hubnutí správně a nemůže nám nabídnout i něco dobrého?

Není totiž pečivo jako pečivo

Zní to jako klišé, není jedno jako druhé. V případě pečiva to je bezesporu svatá pravda. Jednoduše můžeme rozdělit pečivo mezi světlé a tmavé.

Spousta lidí si tak myslí, že pokud sáhne po zdánlivě zdravějším tmavém rohlíku, dělá tak pro svůj organismus správné rozhodnutí. Bílé pečivo je pak podle mnohých úplným zabijákem. V čele s rohlíky, toustovými chleby anebo například knedlíky.

Pravdou je, že spousta tmavého pečiva dostupného v řetězcích nemá v samotném finále žádnou odlišnost od toho světlého. A tak se dá v klidu říci, že barva rozhodně nic neznamená a i tmavý rohlík může být zlo.

Vyhledávejte podle typu mouky

Pokud začneme selektovat to správné pečivo, měli bychom si hned ujasnit, že se bílému pečivu vyhneme velkým obloukem. Při hledání toho správného si pročítáme složení a zaměříme se především na mouku, ze které je pečivo vyrobeno.

Jakmile narazíme na mouku celozrnnou, žitnou, pšeničnou, tak máme už první část splněnou. Trik spočívá v tom, že při výrobě těchto druhů pečiva se využívá celého zrna obiloviny. Z toho také pramení pojem celozrnná. Tím pádem jsou zároveň obsaženy mnohé stopové prvky a vitamíny, jež jsou velice důležité pro kvalitní fungování zažívání i stravitelnost potraviny.

Žitné pečivo je vždy nápadné velice tmavou strukturou. Není se čemu divit, protože pouze žito může pečivu dodat onu typickou kakaovou až černavou barvu. Většina dalších produktů je bohužel dobarvovaná.

Nevýhodou je, že žitné pečivo nemá tak vysoký obsah zdraví prospěšných látek a je hůře stravitelné. Oproti tomu pšeničné pečivo je o poznání světlejší. Obsahuje však vysoký počet živin a jeho stravitelnost je mnohem lepší.

Chytákem na kupující je pak pojem vícezrnné. Tento pojem značí obsah většího počtu druhů mouky (většího počtu typů „zrna“ z nichž se vytváří), který nám není schopný zaručit procentuální pokrytí právě onoho kvalitního. Můžeme tak na obalu najít obsah pšeničné mouky a spokojeně odejít domů, ale nemusíme už vůbec tušit o obsahu rovným prachbídným pěti procentům.

Pozor na načasování!

Načasování při konzumaci pečiva je rovněž zcela zásadní. Pečivo obecně je bohatý zdroj sacharidů, tuků a vlákniny. Občas dokonce i bílkovin.

Vždy je třeba vybírat pečivo podle denní doby. Pokud ho máte ve večerním jídle, snažte se vybírat spíše tuky a bílkoviny na úkor sacharidů. Naopak ráno se nebojte vyšší kalorické hodnoty.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.