Pojem známý jako „whole“ – O co vlastně jde?

V záplavě různých omezení a diet lze najít i některé cesty, které mohou být výživné, zdravé a atraktivní zároveň. I tak by se dal nazvat režim známý jako Whole.

Nejedná se o žádné omezení na jednostranně orientovanou stravu či na určité porce. Naopak se jedná o výběr surovin, které jsou pro tělo prospěšné a z nichž máte nespočet možností.

Chcete se o tomto pojmu dozvědět více? V tom případě čtěte dál!

Jednoduše odstraníte zlozvyky

Program se věnuje výhradně stravování. Neřeší pohybovou aktivitu, ani pitný režim. Zásadou v programu Whole je vsazení veškerých „mrtvých kalorií“. Jako mrtvé kalorie se dají označovat součásti stravy, které generují energetický příjem s absencí jakýchkoliv látek pro budování kvalitního metabolismu.

Z ničeho nic se náhle budete muset obejít bez oblíbených čokolád, tuků a větších i menších „cheat mealů“. Navíc se budete muset obejít i bez mnohých vzdáleně nenápadných a neškodných surovin.

Kompletní rozsah potravin

Pro stravování pomocí programu Whole jsou pečlivě vybrané přírodní suroviny strukturované do kategorií podle primárního příjmu makroživiny.

Různé druhy masa a ryb tak najdeme v kategorii bílkovin, stejně tak přílohy typu brambor v sacharidech. Whole je moderní metoda, ve které se odráží i moderní pojetí gastronomie a stravování.

Není tak žádnou výjimkou, že v jejím procesu naleznete různé typy specifických mouk – jako může být rýžová, nebo stále populárnější gastronomické doplňky jako kokosový olej.

Whole 30 jako výzva k lepším dnům

Třiceti denní výzva a stravovací režim Whole 30 je něčím jako odvykací kúrou na stravovací zlozvyky, které jsou všudy přítomné. V první řadě dojde k naprostému odbourání veškerých prefabrikovaných a přidaných cukrů kdo vašeho jídla.

Právě umělé cukry tvoří velkou spoustu příjmu, přičemž o mnohých z nich zdaleka nic netušíme, neboť jsou schované na netušených místech. Dalším příjmem, který je v rámci projektu vynechaný, je mléčný cukr neboli laktóza.

Ta je obsažena ve všech mléčných výrobních a tak v programu nenajdeme různá másla, sýry, jogurty a další mléčné výrobky.

Jedním z dalších požadavků je vynechání obilovin. Můžete tak zapomenout na různé typy mouk jako pšeničná, ovesná, celozrnná a na přílohy jako rýže, či bulgur.

Tím dojde k maximálnímu odbourání lepku, jenž je obsažený především ve výše zmíněných potravinách. Jídla, která budete v rámci programu konzumovat, budou složena z minimálního počtu surovin, které budou velice rychle a jednoduše upravené.

Zní vám to jako současný směr světové gastronomie? Přesně tak! Stejně tak i Whole 30 míří k modernímu pojetí stravování.

Typickým ukázkovým jídlem pro Whole 30 tak může být kvalitní steak z ryby či masa s doprovodem krátce dušené, či pečené zeleniny. Program nijak neomezuje koření a bylinky, čímž můžete i stejným jídlům dát naprosto odlišený nádech. Receptů pro Whole 30 je navíc na internetu nespočet a motivace tak není problémem.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.