Pro spalování podkožního tuku je potřeba znát správnou tepovou frekvenci

Cvičení samo o sobě ještě neznamená hubnutí tukové tkáně. Pokud chcete efektivně snižovat své tukové zásoby, potřebujete znát, v jaké tepové frekvenci byste se měli správně pohybovat. Nižší frekvence je zcela neefektivní a při té vyšší se již účinek rozkládá na vícero oblastí.

Ideální tepová frekvence je vždy individuální

Zjistit, jaká je vaše ideální tepová frekvence, je otázka několika důležitých faktorů. Prvním důležitým faktorem je, zdali jste žena anebo muž.

Pro obojí jsou tepové frekvence lehce odlišné. Dalším faktorem, na který je třeba vždy přihlížet, je věk cvičence. V průběhu dospívání dětí se možná maximální tepová frekvence zvyšuje a kolem třiceti let věku graduje její nejlepší využitelnost.

Pak už přichází zlom a s postupem času se snižuje a je tak mnohem jednodušší dojít do „červených čísel“. Dalším a zároveň nejdůležitějším parametrem je úroveň trénovanosti jedince. Ta nezávisí pouze na tom, zdali jste sportovec. V jejím odhadu se odráží četnost, typ aktivity i její intenzita.

Při odhadech startujte z klidové frekvence

Klidová tepová frekvence je pojem, který uvádí funkci vašeho srdce v moment, kdy má na práci „pouze“ živení vašeho těla bez jakékoliv fyzické zátěže. Ideální čas pro měření klidové frekvence je ráno ihned po probuzení.

Tepová frekvence se ráno pohybuje okolo 60 – 70 tepů u zdravých lidí. U lidí s malou kondicí je pochopitelně vyšší a u kvalitně trénovaných lidí, především vytrvalců, je ranní frekvence výrazně nižší.

Jednoduše si spočítejte vaší ideální frekvenci

Velice jednoduchým a kvalitním orientačním prostředkem jsou následující rovnice. U žen se řídíme vzorcem 226 mínus věk. Získáte tak opravdu jen přibližný odhad maximální tepové frekvence. Ta se pak nadále upravuje podle vaší trénovanosti a podle vašich dispozic, či indispozic.

Aerobní a anaerobní pásmo a jak ho držet

Při cvičení se jednoduše můžete držet dvojice základních pásem zátěže. Aerobní a anaerobní. Aerobní už od samotného začátku „aero“, volně přeložitelné jako vzduch, či vzdušné, naznačuje především spalování kyslíku při této aktivitě.

V jejím pásmu se držíte v případě, že vaše tepová frekvence kolísá přibližně v 60 až 75% vaší maximální tepové frekvence.

V tento moment spalujete přednostně především tuky. Pro jejich spalování je potřeba přísunu kyslíku a zvýšené vnitřní teploty těla. Té lze dosáhnout delší a kvalitní aktivitou, případně i některými sportovními suplementy.

Naopak nikdy jí nedocílíte igelitem, či přehnaným oblečením. Tím jen své tělo vyčerpáváte a dehydratujete, nýbrž ztrácíte mnoho vody! V aerobním pásmu se dá držet například silovým cvičením při nízké a střední intenzitě, nebo vytrvalostním během, chůzí a cyklistikou. Vše se opět odvíjí opět od vaší trénovanosti.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.