Proč při hubnutí potřebujete vlákninu a víte, kde ji najdete?

Vláknina patří do skupiny sacharidů a je v mnoha ohledech unikátní složkou stravy. Občas je uváděna jako takzvaná makroživina, které jsou někdy uváděny tři a někdy čtyři. Jedná se o tuky, bílkoviny, sacharidy a vlákninu.

Technicky vzato, jak již bylo zmíněno, je vláknina sacharidem a není tak často v makroživinách udávána. Její význam pro lidský organismus a jeho zažívání je zcela zásadní.

Kolik vlákniny je potřeba?

Jednou z nejčastějších otázek je, kolik vlákniny je v jídelníčku doopravdy třeba. To je otázka, pro kterou se odpověď hledá velice složitě. Základní příjem vlákniny je v tabulkových průměrech odhadovaný na 30 gramů denně.

Lidský organismus je velice individuální a přizpůsobivý. Je tedy možné, že určitá hladina vlákniny bude jednomu člověku naprosto vyhovovat a druhý bude i přes stejnou fyzickou stavbu trpět pocitem nafouknutí.

S vlákninou postupně a opatrně

Pokud jste nebyli nijak zvyklé držet kvalitní jídelníček s měřenými obsahy živin, tak je potřeba být zprvu opatrnější. Vláknina vám opravdu nemůže ublížit, ale i pocit plynatosti je v určitých chvílích nepříjemná komplikace.

Začnete s obsahem vlákniny kolem 70% doporučené denní dávky. Ta se pochopitelně odvíjí i podle tělesné konzistence, váhy i věku člověka. Poslouchejte vždy své tělo. Pokud se například v horizontu jednoho, nebo dvou týdnů cítíte zcela v pořádku, nebojte se vlákniny postupně přidávat.

Při správném množství vlákniny budete cítit lehké zažívání, které funguje mnohem rychleji a efektivněji. Zároveň se nebudete cítit jako nafouklý míč a neustále přejezeně.

Jaké zdroje vlákniny jsou nejlepší?

Jedním z nejlepších a nejrychlejších zdrojů vlákniny jsou ovesné vločky. Ovesné vločky celkově nemají téměř žádná negativa. Jsou rychlým zdrojem kvalitních sacharidů s vysokým počtem vlákniny a zároveň patří mezi nejlevnější suroviny za rozumné peníze. Samotné vločky se jíst nedají, ale nebojte se s nimi experimentovat.

Přidat je například k ovoci, jogurtu anebo je povařit v mléce. Právě ve vločkách je vlákniny opravdu hodně a tak je potřeba s jejich přidáváním pracovat postupně. Mimo vloček najdeme dostatek vlákniny i ve vysokém počtu dalších obilovin.

Vysoký obsah vlákniny najdeme i v některých typech ovoce. Mezi ty nejvýživnější patří kořenová zelenina, různé typy zelené zeleniny (brokolice, salát, květák apod.) a také některé druhy exotického ovoce jako třeba banány.

Zrovna u banánů samotných je specifikum i v jejich vyzrálosti, kdy u zralého banánu najdete mnohem více vitamínu C a sacharidů, zatím co u zelených banánů najdete zcela rozdílné množství kvalitní vlákniny a vitamínu B. Dalším zdrojem jsou například i mnohé obiloviny. Zkrátka vláknina je lehce dostupná a potřeba živina, která vám ulehčí hubnutí.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.